Jak si vybrat správný přívěsný vozík

Jak si vybrat správný přívěsný vozík?

 

Přívěsný vozík je skvělým pomocníkem v  případě potřeby při převozu potřebného materiálu a věcí dle vaší potřeby, navíc ušetříte za náklady

Při výběru přívěsného vozíku zákazník většinou zjistí, že nabídka a výběr je tak velký až znejistí, který vozík má vlastně koupit. Například v jednom z nejoblíbenějšího rozměru ložné plochy vozíku a to 1100 x 2060mm je nabízeno spousta různých druhů a to každý typ i v různých modifikacích.

Obecně platí, že nejlepší je vybrat přívěs dle druhu nákladu, jaký chcete nejčastěji vozit. Na druhu a hmotnosti převáženého nákladu totiž závisí volba velikosti i konstrukce vozíku.

Před samotnou koupí je si proto třeba odpovědět na několik základních otázek:

  • Jak velký přívěs potřebuji aneb co vlastně potřebuji převážet?

Pokud nevybíráme přívěs například přímo pro převoz automobilu, motocyklu či lodě a chceme pořídit běžný valníkový přívěs, výběr správného rozměru je naprosto klíčový. Je dobré si předem ujasnit, jaký materiál budete nejčastěji převážet.

Například - pokud stavíte rodinný dům a budete vozit OSB desky a tabule různých materiálů či palety, je dobré volit přívěs s min. šířkou 1,25 metru tak, aby se Vám materiál vešel do korby přívěsu. Při časté přepravě hranolů, kovových tyčí a podobně,  je dobré volit přívěs delší s předním otvíracím čelem, tak, aby se váha materiálu na přívěsu správně rozložila a jízda byla stabilní.

Hodně zákazníků říká, že přívěsný vozík potřebuje, jen jak se říká „k baráku“ a předem nemá o ložné ploše jasnou představu. Pak je tedy nejvhodnější vybírat z nejoblíbenějších rozměrů ložné plochy a to 1100 x 2060 mm, 1250 x 2060 mm či 1250 x 2500 mm. Při výběru velikosti je třeba položit si i další otázky, např. kde přívěs u domu zaparkuji, kolik mám prostoru na dvoře pro manipulaci, kde ho budu skladovat.

Pokud chcete převážet sypké materiály jako např. písek, štěrk nebo mulčovací kůru, je ideální využít pro lepší manipulaci sklopných přívěsů. V nabídce jsou sklopné přívěsy s hydraulickým zvedáním, s ručním heverem nebo pouze manuálně sklopné. Přívěsy se sklopnou korbou oceníte také při převozu zahradních traktorů a čtyřkolek, atd.

  • Jak těžký náklad budu převážet a jak často budu přívěs využívat?

Váha nákladu je dalším důležitým kritériem výběru přívěsu. Podle tohoto kritéria často padne i rozhodnutí, zda koupit přívěs nebrzděný či brzděný.  

Nebrzděné přívěsy jsou zpravidla do celkové váhy přívěsu 750kg. Výhoda nebrzděného provedení je jasná - nižší cena. Na druhou stranu je většinou užitečná hmotnost - kolik přívěs uveze nižší, maximálně zhruba do 600 kilogramů.

Výhodou nebrzděného vozíku je lepší cena a jednodušší údržba. Nevýhoda je v menší bezpečnosti.

Při převozu vyšších tonáží je třeba již doporučit brzděné provedení přívěsu.  Jednak opravdu můžete na přívěs naložit větší tonáž a také značně šetříte brzdovou soustavu vašeho automobilu, protože brzděný přívěs auto netlačí, ale při brzdění pomáhá. Proto je vždy tento typ i lepší co do vyšší bezpečnost během jízdy a to i v zimních měsících.  Brzděný přívěs snižuje rozkmitání plně naloženého přívěsu při prudkém brzdění a zkracuje jeho brzdnou dráhu. Rovněž při každodenním používání přívěsu lze tedy doporučit brzděné provedení. Brzděné přívěsy jsou pak nabízeny v provedení do celkové nosnosti 1 350 až 3 000kg v závislosti zda se jedná o osobní nebo užitkový vůz.

Mezi jejich výhody řadíme větší užitkovou hmotnost a větší bezpečností při jízdě. Nevýhodou může být právě jeho cena, která je vyšší než už nebrzděného přívěsu a nutnost pravidelných kontrol brzdového systému v servisech.

  • Jakou výbavu a provedení přívěsu zvolit?

Co se týče výbavy přívěsu, vybírat lze ze sítí, plachet o různých výškách a barvách, laminátových vík. Kotvící úchyty pomůžou bezpečněji fixovat náklad k ložné ploše. Opěrné kolečko usnadní manipulaci s přívěsem. Opěrné nohy pomohou při vykládce z přívěsu.

Důležitým parametrem je i umístění kol u přívěsu. Přívěs s koly vedle ložné plochy zajistí nadprůměrnou stabilitu a při ruční nakládce a vykládce nemusíte zvedat břemena tak vysoko.  Naopak u přívěsu s koly pod ložnou plochou oceníte kompaktnější rozměry a možnost rychlejší nakládky „z boku“ vysokozdvižným vozíkem.

Pro provoz na pozemních komunikacích se u přívěsných vozíků doporučuje následující výbava:

  • náhradní žárovky
  • příruční zvedák
  • klíč na matice
  • náhradní kolo

 

  •  Jaký mám zvolit materiál ze kterého je přívěs?

Při volbě vhodného materiálu, ze kterého je přívěsný vozík vyroben si můžete vybírat mezi plechovými, hliníkovými či překližkovými bočnicemi. Výběr opět závisí na tom, jakým způsobem budete přívěs využívat. Pro profi účely se více hodí překližková varianta, která se vyznačuje větší pevností a odolností proti poškození. Oproti tomu pro hobby účely je možné volit přívěs spíše s hliníkovými nebo plechovými bočnicemi, které jsou lehké a pro občasné používání naprosto dostatečné.

Výhody plechových bočnic:      lehkost

Výhody překližkových bočnic:  pevnost, odolnost při odírání a opírání materiálu

Výhody hliníkových bočnic:      pevnost a lehkost; ideální materiál při jejich častém odnímaní

  • Je lepší vlek za auto s trubkovou ojí nebo s V-ojí ?

Výhody trubkové oje je skladovatelnost přívěsu - možnost zasunutí oje a větší poloměr při couvání a lomení přívěsu.

Výhody  V-oje je lepší rozložení váhy nákladu.

Obecně platí, že typ oje je dán konstrukcí přívěsu, jako takového.

Další otázkou je, zda kupujete přívěsný vozík za osobní nebo užitkový automobil – liší se to jasnými technickými parametry danými výrobcem vozu, které bude vozík tahat – převážet.

Nyní jste si už odpověděli na všechny důležité otázky spojené s výběrem přívěsného vozíku a nyní si stačí už jen objednat.

 PODÍVEJTE SE NA AKTUÁLNÍ NABÍDKU PŘÍVĚSŮ.

 

  • Přívěsy a legislativa

Dodnes existuje hodně řidičů, kteří neznají základní pravidla o připojování přívěsu za tažná vozidla, co se týče hmotností. Tuto problematiku řeší vyhláška Ministerstva Dopravy 341/2002 § 14. Z této vyhlášky například plyne, že pokud je tedy nejvyšší povolená hmotnost přívěsu 750 kg (kategorie O1) a na tažném zařízení auta je psáno 450 kg (například Škoda Fabia), smíte přívěs zapojit. Okamžitá hmotnost (hmotnost přívěsu a nákladu např. v okamžiku zvážení) však nesmí překročit uvedených 450 kg v TP automobilu.

Mezi lidmi panují též mýty ohledně řidičských oprávnění pro jízdu s přívěsem. U některých řidičů je vžitá představa nutnosti řidičského oprávnění „B+E“ pro jízdu s brzděným přívěsem či s přívěsem o celkové hmotnosti nad 750 kg. Není to však vždy pravda. V potaz je třeba brát celkovou hmotnost soupravy, která v případě řidičského oprávnění „B“ nesmí překročit 3 500kg. Více o této problematice se můžete dozvědět zde.

Co se týče jízdy s přívěsem na českých dálnicích, neplatí žádné omezení. Pokud má automobil celkovou hmotnosti do 3 500 kg, stačí běžná dálniční známka v ceně 1 500 Kč. Zda za automobilem máte zapojený přívěs, již nehraje na ceně známky roli.

  • Rychlost přívěsů

Dnes již není novinkou, že přívěsy jsou schválené s konstrukční rychlostí 130 km/hod. Tuto skutečnost ocení zejména řidiči často jezdící po dálniční síti. Někteří řidiči jsou však přesvědčeni o tom, že s přívěsem lze jezdit max. 80 km/hod.

Co tedy opravdu říkají zákony a vyhlášky? Citace vyhlášky 341/2002 §14, odstavec 11: „Pokud ministerstvo při schvalování technické způsobilosti typu přívěsů kategorií 01 a 02 nestanoví jinak, nesmí být nejvyšší rychlost přívěsu vyšší než 80 km/h. Přívěsy nesmí být používány k přepravě osob.“. Citace zákona 361/2000 §18, odstavec 5: „Řidič nesmí překročit nejvyšší povolenou rychlost vozidla) a jde-li o jízdní soupravu, nejvyšší povolenou rychlost žádného z vozidel soupravy.“  Z obojího tedy vyplývá, že přívěsy schválené na max. konstrukční rychlost 130 km/hod lze bez obav na našich dálničních komunikacích s danou rychlostí využívat.

×

Splátková kalkulačka ESSOX